خواستگاری ، به درخواست ازدواج گفته می شود که در فرهنگ ما معمولا این درخواست از جانب پسر به عنوان خواستگار انجام می شود . اما در مواردی ممکن است دختر چنین تقاضایی از پسر بکند .
خواستگاری زمانی رسمیت پیدا می کند که طی مراسمی خانواده پسر ، به منزل پدر دختر مراجعه کرده و دختر مورد نظر را برای پسرشان خواستگاری کنند .
خواستگاری اولیه بهتر است مخفیانه باشد ، یعنی مساله خواستگاری باید تا زمانی که به یک سرانجام مشخص نرسیده نباید علنی شود ، چرا که در صورت به توافق نرسیدن طرفین ، مسائلی پیش می آید که روی روح و روان طرفین تاثیر می گذارد و هم چنین ممکن است ازدواج آن ها با شخصی دیگر با سختی هایی همراه باشد .
مثلا وقتی برای دختری خواستگار می آید و آن خواستگاری به سرانجام نمی رسد، در صورت علنی بودن خواستگاری، عده ای ممکن است این سوال برای آن ها پیش بیاید که چرا دختر مورد نظر ، مقبول واقع نشد ؟ شاید عیب و ایرادی داشته که خواستگار از ازدواج با او سر باز زده است . همین اتفاق ممکن است برای پسر هم رخ بدهد . 
بنابراین پیشنهاد می شود که اولین جلسات خواستگاری تا جای ممکن مخفیانه برگزار شود ، و ماجرا زمانی علنی شود که کار تمام شده و یک جلسه تشریفاتی با حضور بزرگترهای فامیل به عنوان " بله برون " برگزار گردد .
البته این بدان معنی نیست که در جلسه اول بزرگان فامیل دعوت نشوند ، اتفاقا باید در صورتی که والدین طرفین در زمینه ی خواستگاری کم تجربه باشند بهتر است که فردی با تجربه را به همراه خود به خواستگاری ببرند و از اون طرف هم خانواده ی دختر فردی را دعوت کنند، منتهی باید تاکید شود که تا زمانی که ماجرا به نتیجه نرسیده ، دیگران با خبر نشوند، اگر هم دو طرف با هم توافق نکردند، جریان خواستگاری مخفی باقی بماند .

یک توصیه مهم به دختران
تا زمانی که پسری رسما و با خانواده از شما خواستگاری نکرده ، نه دل به قول های او ببندید ، نه وارد ارتباطات مخفیانه به بهانه ی آشنایی بیشتر شوید ، نه قول صبر کردن به او بدهید ، و نه حتی به او فکر کنید .
این تجربه ی بنده از چند سال مدیریت خانواده برتر است .

در وبلاگ خانواده برتر پست های زیادی در مورد خواستگاری وجود دارد که در موضوعات مختلفی دسته بندی شده اند ، برای دیدن بخش هایی از این پست ها روی عبارات زیر کلیک یا اشاره بفرمائید :

موفق باشید

کاربران خانواده برتر در مورد پست (خواستگاری) ، (۴۶) نظر داده اند، برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-اشاره) کنید.
↓ به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟ پس روی عبارت یا عبارات زیر کلیک-اشاره کنید ↓ :
واژه نامه (دارای ۱۸ مطلب مرتبط)