سلام وقت بخیر

روز قیامت عده ای خواهند دید که در ثواب های میلیون ها نفر شریک هستند، و همین طور عده ای خواهند دید که گناهان میلیون ها نفر در نامه ی اعمال اون ها ثبت شده. خوشا به حال گروه اول و بدا به حال گروه دوم 


إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَىٰ وَنَکْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ ۚ وَکُلَّ شَیْءٍ أَحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ

ما مُردگان را زنده مى‌کنیم. و هر کارى را که پیش از این کرده‌اند و هر اثرى را که پدید آورده‌اند، مى‌نویسیم و هر چیزى را در کتاب مبین شمار کرده‌ایم.


این که گناهان و ثواب های ما ثبت میشه رو در کودکی یاد گرفتیم، مورد خوشحال کننده و یا ترس آوری که ممکنه عده ای از اون خبر نداشته باشن، در آیه ی 12 سوره ی مبارکه ی یس بیان شده. بدبختی و فلاکت این جاست که حتی با توبه کردن هم اثرات بعضی از گناهان ممکنه از بین نره.

مثال: تهمت زدن

فردی به یک زن/مرد متاهل تهمت فحشا می زنه، سال ها بعد برای دخترش خواستگار میاد، یا پسرش میره خواستگاری.

تحقیق می کنن، اطرافیان میگن سال ها قبل میگفتن پدر/مادرش ... !!!

اون دختر/پسر در ازدواج کردن دچار مشکل میشن، فشارهای مختلفی رو باید تحمل کنن، ممکنه به گناه بیافتن و ...

فرد تهمت زننده، میره از اون مرد/زن حلالیت بگیره، بر فرض که حلالش کردند و خدا هم توبه ی اون رو پذیرفت، آیا می تونه از اثراتی که روی زندگی فرزند خانواده گذاشته هم فرار کنه؟! آیا می تونه آبرویی که ریخته رو به اون زن/مرد برگردونه، چطور می خواد زجر نیش و کنایه هایی که به فرزندان و یا اطرافیان اون فرد می زنن رو جبران کنه؟!

ادامه دارد ... 


برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید یا اینجا را (کلیک-لمس) کنید.
خوشحال خواهیم شد اگر اطلاعات یا تجربیاتی که دارید را با ما در میان بگذارید
↓ دعوت از دوستان برای مشارکت در بحث ↓
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
مطالب محسن نجفی (۱۳۸ مطلب مشابه) تفکر در قرآن (۳۱ مطلب مشابه)