عشق همان دوست داشتن هست در حد زیاد در حد افراط . اگر چه خیلی از مردم اون رو برای دوس داشتن زیاد هر چیزی به کار می برند . از عشق مادر به فرزند تا عشق به خدا .

اما به هر حال اصل معنای عشق ، ارتباط عاطفی و روانی بین دو انسان برای برقراری رابطه جنسی هست و به عنوان یک محرک اولیه برای همسر یابی عمل می کند . عشق برای بر قراری رابطه جنسی مثل عطش انسان برای نوشیدن آب است . آدم خیلی تشنه از نوشیدن آب لذت دیگه ای می بره

● عشق در روان شناسی

در روان شناسی برای عشق دو تا تئوری مطرح می کنند ؛

یکی تئوری هستی گرایانه که بنیان گذار اون پرفسور دی یالوم ، از دانشگاه استنفورد هست که انسان رو از نظر روانی موجودی تنها میدونه ، بسیار تنها ، تنها به دنیا میاد و تنها از دنیا میره . و معتقده که انسان برای مقابله با این تنهایی ، محتاج این هست که وارد یک رابطه بشه و عاشق بشه .

دیگری تئوری روان شناسی تکاملی که مرتبط با بیولوژی هست که از وادی دیگری به عشق نگاه میکنه ، و اون رو نیاز طبیعی می دونه . طبق این دیدگاه ، عشق انسان رو هول میده به سمت ارتباطی برای انتقال ژن و بقای نسل ، به همین دلیل هست که خیلی ها در ازدواج شون ، عاشق بهترین فرد میشن چرا که او را شایسته ترین شخص برای تداوم نسل خود می بینند .

و این نیاز " عشق " است ، عشق یک نیاز است ، نیاز به همدم ، عشق یک انگیزه است ، انگیزه برای رسیدن به کسی ، و یک نا آرامیست در روان آدمی ، قدرت عشق عامل بسیاری از اتفاقات خوب و بد ، از جمله از جان گذشتگی تا افسردگی و خود کشی می باشد .

● عشق در علم

عشق به جنس مخالف کاملا مادی ، فیزیکی و علمی هست و هر انچه که به نیاز جنسی ختم بشه با تکامل داروین قابل توجیه است ، تک به تک مطالبی که درباره عشق گفته شده ، کاملا از نظر علمی قابل ازمایش و مشاهده است ، مثلا عشق انسان رو کور میکنه ! ، یا اینکه فراق معشوق آتش های عشق رو شعله ور تر میکنه ، همه این حرف ها قابل مشاهده ست ، قسمتی از بخش ابتدایی مغز ،  VTA نامیده می شود که مربوط به خواهش و تمناست ، بخش انگیزه ، تمرکز و میل داشتن است .

بخش وی تی ای ، تولید کننده دوپامین مغز هست و اون رو به خیلی از قسمت های مغز میفرسته ، مثلا مصرف کوکایین موجب فعال شدن وی تی ای میشه ، همچنین عاشق شدن هم موجب افزایش ترشح این هورمون میشه ، به همین جهت کسانی که اهل دوستی های قبل ازدواج هستند ، بعد از مدتی از این کار دیگه لذتی نمی برند ، یک معتاد هم در ابتدا از مصرف مواد مخدر لذت بیشتری میبره ، و بعد این کار براش لذتی نداره ، بلکه به صورت عادتش در میاد . لذا از کسانی که اهل این دوستی ها هستند تمنا داریم با فردی مثل خودشون وصلت کنند .

در یک کلام ؛

عشق نوعی اعتیاد هست ، یک اعتیاد قوی فکری ، و اگه عاشق به معشوق نرسه ، این عشق برای او به حالت وسواس فکری در میاد ، به گفته ی دکتر هلن فیشر ، روان شناس و محقق در رفتار انسان سه سیستم مغزی برای همسر یابی انسان تکامل یافته است .

۱- سیستم محرک جنسی

این سیستم انسان رو به بر قراری رابطه هول میده ولی ارتباط رو متمرکز بر یک شریک زندگی نمیکنه بلکه ، حالت تنوع طلبی داره ، پس خواهشا وقتی عاشق قیافه یکی شدید بهش رحم کنید و باهاش ازدواج نکنید .

۲- حس عشق رویایی

یکسری از اخلاق ها و چهره ها نه از نظر جنسی بلکه فقط از نظر عاطفی ( یعنی در ابتدا از نظر عاطفی که بعد به رابطه جنسی تبدیل میشه ) ما رو چنان درگیر خود میکنند که اون شخص رو عشق واقعی و پاک ترین عشق خود می دونیم .

در واقع کسانی که گرفتار این نوع عشق میشن در نگاه و نگرش اولیه هیچ میل جنسی به طرف شون ندارن بلکه او را مثل فرشته ای معصوم و بی گناه می بینند ، این عشق ، عشق رمانتیک هم نام داره که هم انرژی زاست هم شخص رو به یک نفر متمرکز میکنه ، و میتونه تا چندین سال هم دووم داشته باشه :)

۳- سیستم حس وابستگی به شریک زندگی

که این سیستم باعث تداوم زندگی ها میشه . مشاهده شده که عشق بعد یک و نیم تا سه سال از اثراتش کم میشه و به صفر میرسه ، و بعدش " عقل " پا به زندگی میذاره ، این شما هستید که انتخاب میکنید عشق تون تصادفی باشه یا عاقلانه

اما اینکه فکر کنید در ازدواج های سنتی عشق نیست و یا بعد از ازدواج عشق به وجود نمیاد کاملا غلطه ، فقط کافیه چهره ها به دل هم بشینند و افکار شون در یک راستا باشه که اتفاقا این نوع عشق قوی تر هم هست ، پس نگید عشق تصادفیه و بی دلیله و فلانه . همه این حرف ها بدون پایه علمی هست

اثر عشق محدود به دوپامین نیست بلکه عشق موجب کاهش سروتونین و افزایش نور آدرنالین میشه، عاشقی فرآیند پیچیده ای در مغز هست که هنوزم جای تحقیق بسیار داره .

● عشق در ادبیات

اشعار عاشقانه خواهان فراوان داره ، رمان های عاشقانه خوب فروش میره ، فیلم های عاشقانه ای ساخته میشه که بازیگرش تو زندگی واقعی ۴ بار ازدواج کرده ولی تو فیلم فقط و فقط تا پایان عمرش عاشق یه نفره !!! و این فیلم ها و رمان هاست که با احساسات نوجوانان بازی میکنه ، در واقع یک نوع جنایته ! با این کارشون نوجوانان رو تخیلی میکنند به طوری که طرف هیچ عشقی هم نداشته باشه افسردگی میگیره .

امیدوارم روزی برسه که هر فیلم و رمان عاشقانه ای اجازه صدور نگیره ، چرا که عشق حقه ی شیادان برای تجارت بهتره ، دوستان دقت کنید نمیگم عشق وجود نداره ، داره ، فقط دارم مکانیزمش رو میگم .

جوری میگن فرهاد عاشق شیرین شده که انگار اگه شیرین تو روستای فرهاد نبود ، فرهاد هرگز عاشق نمی شد ! دقیقا به خاطر همین سیستم مغزی هست که یکسری از دخترا عاشق مردای با اختلاف سنی زیاد میشن . یا به همین دلیله که دخترانی که ناز و عشوه بیشتری به خرج میدن متاسفانه یا خوشبختانه زودتر ازدواج میکنن ، چون طرف نا خود اگاه از این رفتار ، حس میکنه که اون شخص میتونه حامل ژنش باشه ، جوری جا افتاده که انگار عشق ورای عقل است ما فوق عقل است و وقتی میگیم چته ، میگه عاشق نشدی بفهمی من چی میگم .

جوون مملکت لذت میبره از اینکه بهش میگن دیوانه شده ! ببینید ما یا مطلب عقلانی داریم یا مطلب غیر عقلانی ، هر چی که غیر عقلانی باشه خطرناکه ، پس لطفا عشق عاقلانه ای برای زندگی تون انتخاب کنید .

مثلا برای کسی که گذشته همسرش مهمه ، اگه روزی متوجه بشه که همسرش سابقه ارتباط با جنس مخالف رو داشته نمیتونه باهاش کنار بیاد و دست خودشم نیست ، و نمیتونیم بگیم عیبی نداره طرف توبه کرده ، عشق از قبل تعیین شده نیست ، عشق آسمانی نیست ، نیمه گمشده از قبل مشخص نشده ، میتونه کاملا هدایت گرانه و عاقلانه باشه ، و در پایان ؛

عشق یک هنر است .

هنر آموختنی ، و میشه با آموزشش یک فرد رو عاشق کرد ، و صد سال هم ادامه داشته باشه ، این هنر در روان شناسی هست میتونید با یک روان شناس حرفه ای صحبت کنید و ازش بخواید کمکتون کنه تا مخ یکی رو بزنید ، به شرطی که قصدتون خیر باشه ، عشقی خوبه و پایدار که دو سویه باشه

لطفا نگید عاشق نشدی ! من خودم چندین سال عاشق یکی بودم و الان دیگه حسی بهش ندارم
متشکرم !

"حامد "


مرتبط:

فرق دوست داشتن و عشق واقعی چیه ؟

این احساس من به پسر عمه م عشقه ؟

آیا عشق واقعی وجود داره ؟

عشق چیه ؟ وجود خارجی داره ؟

دوستانم به زور می خوان عاشقم کنن

اصلا عشق به چه دردی می خوره؟

EPA یا مولکول عشق

عشق واقعی چیست ؟

نشانه های عشق واقعی در مردان ( برای زنان )

نشانه های عشق واقعی در زنان ( برای مردان )

ویژگی های عشق در زنان

نشانه های عشق واقعی چیست ؟


لطفا این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید ←
از کاربران محترم خانواده برتر در این پست ، (۱۳) نظر تائید شده است، برای مطالعه نظرات یا کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
مسائل پسران جوان (۱۵۰۹ مطلب مشابه) مسائل دختران جوان (۲۳۵۸ مطلب مشابه) مطالب کاربران (۸۰۷ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج