نظر شما راجع به رشته‌ی پزشکی در 10 سال آینده چیه؟

عمومی که فکر می‌کنم به اشباع رسیده و این‌هایی که جدید یا در آینده دکتر عمومی میشن و عمومی بمونن دیگه از یک شاگرد مغازه بیشتر دارمد نمیتونن داشته باشه.

به نظرتون تخصص‌های پزشکی هم داره اشباع می شه؟ هر سال ظرفیت پذیرش تخصص میره بالا البته کم. 

فکر می‌کنم ۱۰ ۱۲ سال دیگه متخصصین جدید تو کلان شهرها که خیلی درآمدشون پایین باشه و تو شهرهای کوچیک و کم برخوردار هم چنگی به دل نزنه و به دور شدن از شهر و خانواده ت نمی ارزه.

من شنیدم از رزیدنت ها خیلی کار میکشن و خیلی هاشون شیفت‌های سنگین ۱۲ ۱۳ ساعتی میدن اخرم ماهی بهشون دو تومن بیشتر نمی دن. مطب هم که تقریباً همین الآن برای تازه تخصص‌ها زدنش محاله چه برسه به ۱۰ سال دیگه.

از اون ور هر سال کلی دانشجوی پزشکی خارج به داخل داریم. تا ۵ ۶ سال پیش فقط روزانه دولتی بود و یه تعداد کمی هم دانشگاه آزاد، حالا شده روزانه دولتی، مازاد دولتی، پردیس دولتی، داشنگاه آزاد و دانشجو ها و فارغ التحصیلان خارج به داخل. حتی شنیدم می خواستند دانشگاه‌های غیر انتفاعی پزشکی هم راه بندازن که دیگه از بیخ و بن نابودش کنن ولی فعلاً وزیر فعلی مخالفت کرده.) 

یعنی عین همین بلایی که سر مهندسی ها آوردن به خاطر کسب منفعت بیشتر از دانشجو هایی شهریه پرداز، سر رشته های پزشکی هم ممکنه در بیارن.

حالا نظر شما چیه؟ واقعاً پزشکی هم از نظر درآمد دیگه آینده‌ای نداره؟ میره که تخصص هم اشباع بشه؟ البته من منظورم رسیدن به درآمد چند ده میلیونی اصلاً نیست. ولی مثلاً کار به جایی برسه که شما این همه سال درس بخونی کنکورای سخت و پشت سر بذاری سختی شیفت‌های بیمارستان و طرح چند ساله در منطقه محروم متحمل شی، آخرش مثلاً تخصص اون قدر اشباع بشه که درآمدت در حد ماهی ۹ تا ۱۰ میلیون باشه اون هم متخصص!!. (منظورم الآن نیست برای الآن که این درآمد باز هم خوبه، منظورم همون ۱۰ سال ایندست) 

این مقایسه و تردیدها برای من پیش اومد چون خب می بینم یک پسر یا دختر دانشجوی ۱۸ ساله معلمی در دانشگاه فرهنگیان همین الآن حداقل حدود ۲ میلیون حقوقشه با بیمه، بدون سربازی و.... معلمین یک سال سابقه تدریس حداقل ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون حقوقشه. بقیه مشاغل دولتی که از این هم بیشتره. حالا تا ۱۰ سال دیگه ببین حقوق های دولتی چقدر رشد می کنه.

می دونم آدم باید به کارش علاقه داشته باشه و واقعاً هم علاقه خیلی پارامتر مهمیه، ولی خب تو این کشور گران و بی ثباتی که ما هستیم بحث چشم انداز درآمدت اون هم با توجه به سختی‌هایی که قرار بکشی، خیلی مهمه. 


پیشنهاد:

نا امید شدم، آیا پزشکی الان اشباع شده ؟

اگه رشته خوب قبول نشم ، آرزوهام کلا به فنا میره ؟

مزایا و معایب پزشکی برای یک خانم چیه ؟

من سال دوم تجربی هستم هدفم پزشکیه

چطور میتونم پزشکی قبول بشم ؟

همیشه هدفم پزشکی بود از اول عمرم ولی ...

به هیچ وجه نمیتونم رویای پزشکی رو بذارم کنار


برای مطالعه نظرات کاربران در این مورد، کمی پایین تر بروید یا اینجا را (کلیک-لمس) کنید.
خوشحال خواهیم شد اگر اطلاعات یا تجربیاتی که دارید را با ما در میان بگذارید
↓ کپی لینک این صفحه برای ارسال به دیگران ↓
↓ مطالب مشابه بیشتر در دسته بندی(های) زیر ↓ :
رشته پزشکی (۱۹ مطلب مشابه)