اگر بخواهیم هدف از این مبحث را خیلی خلاصه توضیح بدهیم می توانیم بگویم که ما باید به بچه ها کمک کنیم تا شکرگزار استعدادهای کشف شده و نشده ی خودشان باشند. به خاطر کمبود ها و نواقصی که دارند احساس ناراحتی نکنند و در عوض سعی کنند استعدادهای آشکار و پنهان خودشان را تقویت کنند .

شما به عنوان پدر یا مادر چه شناختی از فرزندتان دارید ؟

اگر شناخت شما از او ناقص باشد ، طبیعتا نمی توانید رفتار مناسبی با او داشته باشید . پس در اولین قدم باید شخصیت فرزندتان را کشف کنید و به او کمک کنید تا ویژگی های مثبت و منفی خودش رو بشناسد . فرض کنیم فرزند شما نسبت به دیگران قد کوتاه تری دارد  . اگر حس کردید از این بابت ناراحت است یا توسط دوستانش مسخره میشود ، باید او را راهنمایی کنید که ویژگی های مثبتش را بهتر بشناسد به طوری که غصه ی کوتاه قدیش را نخورد .

این که به فرزندتان کمک کنید تا ویژگی های مثبتش را بشناسد یک امر ضروری و حیاتی محسوب میشود . اگر این اتفاق بیافتد فرزندتان در مقابل ایرادهایی که دیگران از او میگیرند ناراحت نمی شود چون ویژگی های مثبتش را شناخته و به آن ها افتخار کند . 

نتیجه ی بعدی این کار افزایش اعتماد به نفس بچه ی شماست . بچه ای که اعتماد به نفس ندارد و به طور مداوم غصه ی نداشته های خود را می خورد نمی تواند آینده موفقی داشته باشد . نمی تواند مستقل شود و همیشه از لحاظ روحی و روانی در عذاب است .

به یک مثال توجه بفرمائید :
" دختری هستم که بیشتر به خاطر رفتارهای اطرافیان و حرفهایی که میزنند اعتماد به نفسم کم شده و وقتی از حرفی که دیگران به من میزنند ناراحت میشم در آن لحظه کاملا ساکت میشم و  جوابی بهشون نمیدم تا چند وقت به حرف هایی که به من زدن فکر میکنم . وقتی همسالان یا افرادی که چاق و زیبا هستن را میبینم  زوم میکنن رو لاغریم و خیلی رک این حرف را به من میزنند و نظر میدن . این باعث حساسیتم میشه "

اگه این خانم ، دختر شما بود چه رفتاری با او میکردید ؟

طبق چیزی که گفتیم ، والدین این خانم باید به او کمک کنند تا نسبت به توانایی هایی که دارد آگاهی کسب کند . ممکن است این خانم هوش زیادی داشته باشد ، ممکن است استعداد هنری یا ورزشی و ... داشته باشد.

باید به این دختر آموزش داده شود که با استفاده از سایر استعدادهایی که دارد کاری کند که لاغری اون به چشم نیاد . باید به او یاد داده بشود که از استعداد هایش برای تغییر نظر دیگران استفاده کند . 

وقتی این خانم به خاطر استعدادهایی که دارد ارزشمند شد و آن استعداد ها بیشتر از لاغری او به چشم آمد ، اگر کسی لاغریش را به رخش بکشد ، ناراحت نمی شود . ولی اگر استعدادهایی که دارد تقویت نشود و نقطه ی قوتی در خودش مشاهده نکند در مقابل تمسخر و طعنه های دیگران به روح و روانش بهم میریزد .

فرض کنیم پسری قد کوتاهی دارد . می توانیم افراد قد کوتاه و موفق را به عنوان الگو به او معرفی کنیم . به او بگوییم که این ها هم قد بلندی ندارند ولی سایر استعدادهای شان را تقویت کردند . اگر آنها می نشستند و غصه می خوردند الان ... نبودند !

اگر از لاغریش شاکی است شخصیت های معروف لاغر را برایش مثال بزنید ، بگویید آن ها هم جثه ی لاغری داشتند .

اگر در بین آشنایان یا همشهریان شخصی سراغ دارید می توانید آن ها مثال بزنید و در صورت امکان ملاقاتی با آن ها ترتیب بدهید .

بنابراین باید به بچه ها یاد بدیم که به جای غصه خوردن به خاطر خصوصیاتی که نمی توانند آن ها را تغییر بدهند ، به فکر تقویت سایر خصوصیات مثبت شان باشند .

برای این که بتوانید نسبت به افکار فرزندتان در این زمینه شناخت بهتری داشته باشید ، پیشنهاد می کنیم سوالات زیر را از آن ها بپرسید :

چه چیزهایی به شما کمک میکند تا در مقابل سختی ها و دشواری ها مقاومت کنید ؟ ، چه مسئولیت هایی برای خود دارید ؟ ، چه چیزهایی را ارزش می دانید ؟ ، در زندگی خود به چه چیزهایی می بالید و افتخار می کنید ؟ ، چه هدف هایی دارید ؟ ، برای رسیدن به هدف های خود چه فعالیت هایی انجام می دهید ؟ ، چه آرزوهایی دارید ؟ ، چه نیازهایی دارید ؟ ، به چه چیزهایی علاقه دارید ؟ ، از چه چیزهایی بدتان می آید ؟

وقتی پاسخ های این سوالات را از آن ها گرفتیم می توانیم پی به روحیات فرزندمان ببریم .

موفق باشید


لطفا این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید ←
از کاربران محترم خانواده برتر در این پست ، (۰) نظر تائید شده است، برای مطالعه نظرات یا کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
تربیت رفتاری پسران (۱۰۹ مطلب مشابه) تربیت رفتاری دختران (۹۶ مطلب مشابه) مطالب محسن نجفی (۱۳۷ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج