دانش پور-در حالی که نتیجه پژوهش ها نشان می دهد 17 درصد از طلاق ها ناشی از تاثیر تماشای شبکه های ماهواره ای است اما همچنان راهکار مسئولان برای کاهش آثار سوء ماهواره ها برخورد سلبی با این ابزار ارتباطی است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشوردر حاشیه یک برنامه خبری در پاسخ به سوال خراسان مبنی بر این که با توجه به هشدارهای کارشناسان نسبت به تاثیر تماشای برنامه های ماهواره در تغییر سبک زندگی و بروز آسیب هایی چون افزایش طلاق آیا برخورد سلبی با این شبکه ها را موثر می دانید، گفت: برخورد سلبی با این گونه امور غیرقانونی بر عهده دستگاه های اجرایی و نیروی انتظامی گذاشته شده است که این اتفاق با حداقل آسیب ، در حد تذکر دادن و جمع آوری آنتن های ماهواره‌ای توسط خود مردم انجام می شود.

به گفته رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از نهاد خانواده قوه قضاییه ومدیر گروه پژوهش بنیادعلوم رفتاری، نتایج پژوهشی که از ابتدای سال 92 تا پایان سال 93 در گروه اجتماعی بنیاد امور خانواده پژوهشی درباره تاثیر شبکه‌های ماهواره ای بر خانواده آغاز شده است، نشان می دهد 17 درصد طلاق ها تحت تاثیر شبکه های ماهواره‌ای صورت گرفته است. مجید ابهری در گفت و گو با خراسان گفت: این رقم بر اساس یافته های تحقیق و دلایل اظهار شده توسط بعضی از زوجینی به دست آمده است که بیننده شبکه های ماهواره‌ای بوده اند. به نحوی که به دقت می توان تاثیر ماهواره‌ها را بر روابط زناشویی دریافت. وی افزود: زشتی زدایی از روابط نامشروع ، توسعه روابط فرا زناشویی، حرمت شکنی، کمرنگ شدن جایگاه خانواده و در یک جمله تغییر سبک زندگی و انحراف آن از زندگی اسلامی و ایرانی در اثر تماشای شبکه‌های ماهواره ای بوده است. علاوه بر آن ایجاد اعتیاد به این برنامه ها، اتلاف وقت، کاهش روابط گفتاری بین اعضای خانواده که گاه یک سریال تا 300 قسمت یا بیش از آن ادامه دارد وهر شب مخاطب را پای ماهواره می کشاند، از دیگر پیامدهای سریال‌های ماهواره‌ای است. وی افزود: در 95 درصد از سریال های ماهواره ای روابط فرازناشویی تبلیغ می شود و زنان شوهردار و مردان متاهل بدون هیچ گونه محدودیت به دنبال روابط نامتعارف هستند، و جایگاه خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه، پایین می آید و بی ارزش می شود.

مدیر گروه پژوهش بنیاد علوم رفتاری با بیان این که جامعه آماری این تحقیق 8 هزار و 450 جوان در گروه سنی 15 تا 28 سال بوده است، اظهار کرد: با توجه به مناطق جغرافیایی این پژوهش در شهرهای تهران، اصفهان، رشت، شیراز و زنجان مشخص شد که برخوردهای سلبی که طی ده سال گذشته صورت گرفته، تاثیری در منصرف کردن مخاطبان از تماشای ماهواره نداشته است و نزدیکی فرهنگی کشورهای تهیه کننده، اشتراک باورهای دینی بین آن ها و جامعه ما و شباهت های اخلاقی در بیشتر سریال ها، در کنار مخاطب سنجی و ارزیابی سلیقه مخاطبان و بهره بردن از مناظر طبیعی از عوامل جذب تماشاگران بوده است.

ابهری با بیان این که تبلیغ سبک زندگی غربی همراه با بی توجهی به معیارهای ارزشمند خانوادگی در شبکه های ماهواره ای، باعث تبلیغ اباحه گرایی در بین مخاطبان شده است گفت: ایجاد شبکه های کابلی و خصوصی و ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و صداو سیما و دست اندرکاران سینما و تجدید نظر در مخاطب شناسی و سلیقه سنجی مخاطبان، می تواند عاملی موثر در جذب مخاطبان برای برنامه های داخلی باشد، به خصوص آن که نتایج پژوهش انجام شده حاکی از آن است که 95 درصد از تماشاگران ماهواره ها ، تکراری بودن برنامه ها ، محدود بودن سریال ها و ضعیف بودن فیلم نامه را دلیل استقبال و استفاده از ماهواره اعلام کرده اند و تنها 5 درصد به خاطر مسائل غیراخلاقی به تماشای برنامه‌های ماهواره ای نشسته اند. به گفته مدیر گروه پژوهش بنیاد علوم رفتاری بیشترین تاثیر ماهواره به ترتیب روی نوجوانان و جوانان، زنان و در مرحله آخر مردان بوده است.
مهم ترین نکات

تبلیغ سبک زندگی غربی همراه با بی توجهی به معیارهای ارزشمند خانوادگی در شبکه های ماهواره ای، باعث تبلیغ اباحه گرایی در بین مخاطبان شده است.

در پژوهش انجام شده 95 درصد از تماشاگران ماهواره ها ، تکراری بودن برنامه ها و محدود بودن سریال ها را دلیل استفاده از ماهواره اعلام کردند.

تاثیر ماهواره به ترتیب بر نوجوانان و جوانان ، زنان و در مرحله آخر مردان بوده است.

برخوردهای سلبی که طی ده سال گذشته صورت گرفته تاثیری در منصرف کردن مخاطبان از تماشای ماهواره نداشته است.

منبع : روزنامه خراسان آزاد

مرتبط:

خواستگار دارم اما مشکلم اینه که ماهواره داریم

دیدن ماهواره جلوی بچه ها + راهکار برای افزایش تمرکز روی درس

مضرات داشتن ماهواره چیه ؟

کلیپ دکتر خسروی در مورد پاکدامنی و ماهواره

خون شهیدان فقط به حجاب، ماهواره و روزه حساسه ؟

درک می کنم که چرا خانواده ها میرن سراغ ماهواره

هدیه ماهواره‌ای غرب به مجردهای ایرانی

یک نظرسنجی از آقایون در مورد ماهواره

بین خریدن و نخریدن ماهواره شک دارمبرای مطالعه نظرات کاربران در این مورد، کمی پایین تر بروید یا اینجا را (کلیک-لمس) کنید.
خوشحال خواهیم شد اگر اطلاعات یا تجربیاتی که دارید را با ما در میان بگذارید
↓ کپی لینک این صفحه برای ارسال به دیگران ↓
↓ مطالب مشابه بیشتر در دسته بندی(های) زیر ↓ :
جنگ نرم ( آتش به اختیار ) (۶۲ مطلب مشابه)