سلام و درود

کسری خدمت ایثارگران ترند برتر حال حاضره توییتر در ایران است. افرادی که فعالیت توییتری داشته باشند این چند روزه شاهد این بوده اند که این هشتگ یا هشتگ های مرتبط با آن در این چند هفته در بین 5 ترند برتر بوده است.

حالا این هشتگ ( کسری خدمت ایثارگران ) به چه چیزی اشاره می کند. باید برگردیم به بحث خدمت مقدس سربازی که این خدمت مقدس کارهای مقدس تری را عقب می اندازد، از جمله کاراهای مقدس میشود به عمر یک جوان در این بازه یک الی دو ساله بدون هیچ پیشرفت قابل توجه، ازدواج، کار و ... .

بگذریم از اینکه خدمت مقدس سربازی سر دراز دارد و مشکلات فراوان است. اوایل سال 95 بود که خبرهایی مبنی بر کسری خدمت برای ایثارگران و دو قانون دیگر بر سر زبان ها افتاد. با هر سختی و مشکلاتی که بود این موارد در سه بخش به قانون های زیر تبدیل شدند.

1- کسری خدمت ایثارگران ( در قالب برنامه ششم توسعه )

2- خرید خدمت ایثارگران ( در قالب بودجه سال 96 )

3- معافیت از خدمت ایثارگران ( در قالب لایحه احکام دائمی )

هر سه مورد بالا قانون شده اند و برای هر کدام ستاد کل در برابر مجلس ایستادگی کرده ( مجلسی که در راس امور است ) و تاکنون بیش از 4 ماه از قانون شدن این قوانین می گذرد. مورد اول تنها قانونی است که احتمال اجرایی شدن آن بالاست، قانون دوم ستاد کل آب پاکی را ریخت روی دست مجلس با این سخن که قانون ابهام دارد و مورد سوم هم بخاطر مورد اول کلا در حال حاضر اجرا نخواهد شد. بعضا با توجیهات خنده داری از سوی اعضای مجلس و ستاد کل مواجه می شوید، از جمله :

* قانون ابهام دارد ( این بازه یک ساله چرا ابهامات را برطرف نکردید)

* قانون کارشناسی شده نیست ( قانونی که از همه مجراهای قانونی مجلس عبور کرده و الان ستاد کل این بحث خنده دار را پیش می کشد)

* قانون بعد از پنج سال اجرا می شود ( کسری خدمت در چارچوب قوانین برنامه ششم توسعه می باشد که تنها پنج سال قابلیت اجرایی دارد و بعد از پنج سال قانونی نیست که اجرا شود)

نمی دانیم مشکل کار کجاست که اگر کاری انجام نمی شود چرا امید واهی به جوانی می دهند که بحث سربازی و یک سال و نیم عقب افتادن این جوان از مهمترین مشکلات جوانان می باشد.

از این بحث ها در این مورد زیاد شده است. نویسنده این مطلب خود در بطن این موضوع قرار گرفته است. بحث هشتگ توییتری از یک گروه بزرگ و کانال 5 هزار نفری سرچشمه گرفته است. حال این جوانان که نگران آینده خود هستند در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند و توییتر ( بگذریم از اینکه توییتر به حساب در ایران ف ی ل ت ر می باشد ولی این چند مدت فهمیده ایم که توییتر، خیلی قوی تر از آن چیزی هست که فکرش را می کنید.) .

در حال حاضر یکی از رسانه هاست برای رساندن این خبر به همه که این جوانان تنها یک خواسته به جا و البته منطقی دارند، آن هم اجرای قوانین کسری خدمت ایثارگران است. خواسته به حق و به جایی که بدون هیچ گونه توهین و تنشی از این جوانان که زندگی خود را مطابق این قانون تنظیم کرده اند و بعضا اگر اجرا نشود ( بگذریم از ضررهای شخصی برای هر فرد ) کشور متحمل ضرر خواهد شد. عدم اعتماد به قوانین و مجلس یکی از این ضررهای ناخواسته خواهد بود.

در آخر امیدواریم که این قوانین به زودی اجرا شوند چرا که در این مدت 4 ماهه افراد زیادی متحمل ضرر شده اند. و باز امیدواریم قوانین سربازی به زودی دست خوش تغییرات بزرگی شوند.

" مهدی دریانورد :

منبع : وبلاگ دریایی ایرانیان


پیشنهاد:

در مورد پروژه‌های کسری خدمت سربازیبرای مطالعه نظرات کاربران در این مورد، کمی پایین تر بروید یا اینجا را (کلیک-لمس) کنید.
خوشحال خواهیم شد اگر اطلاعات یا تجربیاتی که دارید را با ما در میان بگذارید
↓ کپی لینک این صفحه برای ارسال به دیگران ↓
↓ مطالب مشابه بیشتر در دسته بندی(های) زیر ↓ :
مسائل پسران جوان (۱۵۳۹ مطلب مشابه) جهت اطلاع مسئولین (۱۵ مطلب مشابه)