سلام

السلام علیک یا فاطمه الزهرا

این روزها عاشقان نور و هدایت عزادار بانویی هستند که زندگی کوتاهشان سراسر درس است برای  همه ی انسانهای پاک طینت با هر آیین و قومیتی! فاطمه ی زهرا سلام الله علیها فقط برای ما مسلمانان نیست! ایشان مانند پدر بزرگوارشان ، مانند همسر عظیم شانشان میتوانند بهترین الگو برای بهتر شدن کیفیت زندگی مدرنیته امروز باشد. حضرت فرمولهایی را به ما یاد می دهند که با بکار بردن آن ها زندگی دارای معنا میشود و مطابق با فطرت پاک بشری پیش میرود.

به لطف  خدای منان اگر توفیقی باشد به بعضی موارد اشاره میکنیم که انشالله  ذخیره ی اخرت همه ی ما باشد.

1_نشان دادن محبت عمیقشان با پذیرش نقشهای مختلف

الف ) حضرت زهرا قبل از ازدواج
در سال دهم بعثت پیامبر اکرم دو یاور بزرگ خودرا ازدست میدهند .یکی ابوطالب عموی بزرگوارشان و دیگری همسر وفادارشان حضرت خدیجه سلام الله علیها. این مصیبت انقدر سنگین است که ایشان ان سال را ، عام الحزن(۱) نامیدند. حضرت زهرای خردسال که سخت به مادر نیاز دا رد ،می داند الان وقت اندوه و ماتم نیست و به جای تازه کردن زخم دل پدر ، مرحمی میشود بر دردهای ایشان! او مانند یک مادر تمام قد از پدرش حمایت میکند و چتر محبت را سایه سار پدر میکند تا جایی که پدرش اورا « ام ابیها » (۲) می نامد.
زهرای خردسال به تمام دختران و پسران می اموزد گاهی باید بیشتر از نقش خود باشی! چه اشکالی دارد که دختر خانواده مثل مادر عمل کند! مثل پدر عمل کند! مثل برادر عمل کند!

مرحبا به دخترانی که درکنار پدر خانواده کار شرافتمندانه ای دارند و بر روی درد های خانواده مرحمند!
مرحبا به پسرانی که جای خالی همسر را برای مادرشان گرفته اند و یا پدری شدند مهربان برای خواهر و برادرهای کوچکتر خود!
ایشان بانوی دو عالم را الگوی خویش قرار داده اند.

ب)حضرت زهرا بعد از ازدواج

ایشان در اول ذی الحجه سال اول (یا دوم و یا سوم) هجرت ( مساله کمی اختلافی است ) به خانه ی بخت می روند . (۳). همسرشان کسی است که یاور همیشگی پیامبر بوده و بایددر جنگهای بسیار شرکت کند. به گواه تاریخ ایشان درهمه ی غزوه ها بجز تبوک شرکت داشتند و همچنین درسریه ها نیز حضور داشتند . (۴) .مسلما زمان بسیاری از دوران زناشویی این زوج اسمانی در دوری سپری شده و حضرت زهرا مجبور بودند هم نقش مادر را داشته باشند و هم نقش پدر را.البته حضرت به همین دو امر اکتفا نکردند و مسئولیت اموزش زنان مدینه را نیز به عهده داشتند . (۵) و در مواقع لزوم در پشت جبهه ی جنگ به پرستاری مشغول میشدند.(۶)

اینها همه نشان میدهد، گاهی در زندگی باید نقش دیگری را هم پذیرفت.
احسنت به بانویی که در نبود همسرش پدری مهربان برای بچه هایش است.
احسنت به بانویی که در کنار مردش چرخ خانه را به شیوه ی حلال وار میچرخاند( او مانند فاطمه ای است که با دستان خود گندم ارد میکرد  و...) (۷)
احسنت به بانویی که درکنار حفظ حریمها و کیان خانواده اش به اموزش زنان دیگر میپردازد.
احسنت به مردانی که در نبود همسر اجازه نمیدهند فرزندانشان غم بی مادری را بفهمند.
احسنت به مردانی که در منزل کمک همسر خود هستند و با او مهربان هستند.
احسنت به مردانی که به هنگام بیماری یا بارداری همسرشان همراه او میشوند و به بانوی دو عالم تاسی میجویند و ابایی ندارند از این که علاوه بر کارهای طاقت فرسای روزانه ،به کار منزل هم مشغول شوند.
آری ایشان به راستی از شیعیان فاطمه هستند.

(۱)  مسعودی، أبوالحسن على­بن­الحسین؛ مروج الذهب و معادن الجوهر، ترجمه ابو القاسم پاینده، تهران، انتشارات علمى و فرهنگى، چ پنجم، 1374ش، ج‏1، ص 638
(۲)  اسد الغابه، جلد 5، صفحه 520 .
(۳) امین، سید محسن ، أعیان الشیعة، ج 1، ص 313، دار التعارف للمطبوعات، بیروت، 1406 ق.‏
(۴) تفسیر نمونه، جلد ۸، ص ۲۲۰.
(۵) نهج الحیاة، موسوعة کلمات الزهراء ص138
(۶) علی بن إبراهیم قمی، تفسیر القمی، تحقیق: سید طیب موسوی جزائری ، قم، مؤسسة دار الکتاب، 1404ق،چاپ سوم، ج1، ص۱۲۴
 (۷)مجلسی، بحارالانوار، ج43 و 42 و 82، بیت الاحزان، ص23.

" م. یگانه"


لطفا این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید ←
از کاربران محترم خانواده برتر در این پست ، (۲۵) نظر تائید شده است، برای مطالعه نظرات یا کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
مسائل اعتقادی (۱۱۵۹ مطلب مشابه) مطالب کاربران (۷۹۵ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج