کسی که به بلوغ فرهنگی رسیده باشه ، سرشار از اشتیاق و شور و نشاط به زندگی است . خوب می بینه ، خوب فکر می کنه ، خوب تحلیل می کنه ،‌ نگاه مثبت در افکارش ، گفتارش و کردارش  به وضوح دیده میشه . روی راه حل ها تمرکز می کنه . مدام در پی درس گرفتن و عبرت گرفتن از دنیای پیرامونشه .

کسی که به بلوغ فرهنگی نرسیده باشه ، منفی نگاه می کنه ، منفی تحلیل می کنه ، اشتیاقی برای زندگی نداره . نشاطی در تلاش های اون دیده نمیشه . مدام آه و ناله می کنه . تمرکز اون بر نداشته ها ، مشکلات و چالش هاست . مدام از شرایط و این آن گلایه می کنه . همیشه آه و ناله می کنه . رفتارش طوری هست که بعضا از زمین و زمان متکبرانه ایراد میگیره . درصد بالایی از انسان ها از نظر او قابل تحقیر شدن هستند . چنین آدمی می خواد از همه ایراد بگیره . این نشانه های نرسیدن به بلوغ فرهنگی است .

من خیلی جاها رو دیدم . سطح مالی و زندگی مردم اروپا از ما خیلی پایین تره . آواز دهل شنیدن از دور خوش است . میزانی که مردم ما مرغ  می خورن ، گوشت می خورند ، میوه می خورند .

سطح زندگی و فرهنگ ما از اونا بهتره . من بی تربیتی هایی از اونا دیدم که اصلا باورم نمیشه ! اینا آدم ها متمدن هستند و ما جهان سومی ؟! اگر درست نگاه کنیم درست تحلیل می کنیم . من اون جا دیدم یه ماشین کوچکی تو پیاده رو می رفت . یه خانمی توش نشسته بود . این ماشین لا به لای پاهای آدم ها می رفت . بعد هر جا آشغالی روی زمین بود با لوله ای که داشت از روی زمین بر میداشت . این یعنی اون جا هم مثل مردم ما توی خیابون آشغال می ریزند . شما فکر می کنید کسی که توی آمریکا از چراغ قرمز رد نمیشه آدم باشعور و با فرهنگیه ؟‌ نه ! اون فقط از ترس پلیس این کار رو نمی کنه . سیستم های کنترلی اون جا به شدت پیشرفته است .

کسی که به بلوغ فرهنگی برسه به جای این که تمرکز بکنه روی ایرادها و نداشته ها ،‌ تمرکز می کنه بر روی داشته ها . من به خاطر داشته ها باید خدا رو شکر کنم .

یه متن قشنگ توی اینترنت خودم که به دلم نشست :
خدایا شکر که هر شب صدای خر خر شوهرم را می شنوم ، این یعنی او زده و سالم است .
خدایا شکر که لباس هایم کمی برایم تگ شده است ، این یعنی غذای کافی برای خوردن دارم .
خدایا شکر که گاهی اوقات بیمار می شوم ، این یعنی در اغلب اوقات سالمم .
خدایا شکر که خرید های قبل از عید جیب هایم را خالی خالی می کند . این یعنی عزیزانی دارم که برایشان هدیه بخرم .
کسی که به بلوغ فرهنگی رسیده ، مثبت نگاه می کنه . مثبت تحلیلی می کنه .

تایپ شده از روی سخنرانی ازدواج موفق دکتر فرهنگ با حذف و اضافات


مرتبط:

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ اقتصادی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ اجتماعی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ عاطفی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوع ذهنی یا فکری یا عقلی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ اقتصادی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ اخلاقی

انواع بلوغ در ازدواج ← بلوغ جنسیلطفا این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید ←
از کاربران محترم خانواده برتر در این پست ، (۲) نظر تائید شده است، برای مطالعه نظرات یا کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
راهنمای ازدواج موفق ( دکتر فرهنگ ) (۶۴ مطلب مشابه) بلوغ های لازم برای ازدواج (۱۳ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج