سلام به همگی

امروز می خواستم در رابطه با موضوعی صحبت کنم و به نظرم رسید از یکی از سریال هایی که شاید بیشتر به بطن زندگی خیلی هامون شباهت داره اشاره کنم و از این سریال به عنوان مثال استفاده کنم.

سریال پایتخت که مطمئنم همگی یا مخاطبش بودید یا حداقل اسمش رو شنیدید.البته این سریال هم قطعا حاشیه هایی داشت از جمله تخت گل قرمز و ... و انتقاداتی هم بهش وارد شد مثل بی کیفیت بودن فصل های آخر نسبت به فصل های اول، دستمزدهای میلیاردی و ... ولی خواهش می کنم درباره این موارد بحثی صورت نگیره چون هدف پست این نیست.

کسانی که سریال رو دیدن می دونن (کسانی هم که ندیدن به این تعریف مختصر اکتفا کنند) در فصل 6 سریال در قسمت های آغازین، چندین سال از ناپدید شدن شوهر فهیمه (بهبود) می گذره و همه فکر می کنن که بهبود تو مملکت غریب فوت شده و حتی مراسم ختم هم براش گرفته شده. فهیمه بعد چند سال با شخصی به نام رحمت تصمیم به ازدواج می گیره. تمام کارهای ازدواج شون رو ردیف می کنن و چند روز مونده به مراسم، مشخص میشه بهبود (شوهر ناپدید شده) زنده ست و داره بر می گرده ایران و ... اگر سریال رو دیده باشین می دونید آخرش چی به سرشون میاد ولی اگر ندیدین ساده بگم، فهمیه بر می گرده با بهبود زندگیش رو ادامه میده.

اگر تمام فصل های سریال رو دیده باشید می دونید پایتخت علاوه بر طنز فوق العاده ش ( روح مرحوم خشایار الوند شاد)، صحنه های احساسی هم زیاد داشت امّا به جرات می تونم بگم هیچ صحنه ای به اندازه صحنه ای که رحمت فهمید بهبود زنده ست من رو تحت تاثیر قرار نداد. اون تآثر چند ساعت ادامه داشت امّا بعدش فکرهای مختلف اومد تو سرم، که اگر ما جای  فهمیه بودیم چه احساسی داشتیم و چی کار می کردیم؟ بهبود یا رحمت؟

البته این که گفتم سریاله و قطعا فصل به فصل و با گذشت سال ها سناریو کلی تغییر کرده و خیلی جاها منطبق بر قانون نیست و همون طور که عرض کردم صرفا یه مثال بود. قطعا زندگی در ایران فقط مربوط به خود آدم نیست. ( اطرافیان فهمیه من جمله برادرانش و دیگر نزدیکانش، قبل از فهیمه قضیه رو فهمیدن و حتی قبل از اینکه فهیمه باخبر بشه فهیمه رو متعلق به بهبود می دونستند. هیچ کس حرفی از رحمت و اینکه آیا اون حس یا حقی داره نزد. هیج کس هیچ وقت نپرسید فهیمه چی می خواد؟)

شاید براتون جالب باشه قانون و شرع در این باره چی میگه. من حقوقدان نیستم ولی یه سرچ کردم و قانون گفته بود در صورت ناپدید شدن شوهر (و عدم احراز مرگ وی)، زن در صورتی که بخواد ازدواج کنه باید طلاق بگیره ولی شروطی داره از جمله اینکه 4 سال از اعلام ناپدید شدن شوهر به دادگاه گذشته باشه و یک سری شرایط دیگه که این مدت رو به حدود 5 سال افزایش میده. 

اگر در بین کاربران وکیل،حقوقدان،قاضی ای که با قانون آشنایی داره بیشتر توضیح بده که خیلی خوب میشه.

حالا تمامی این موضوعات به کنار. فرض کنید ما هم به یک فهیمه تبدیل شدیم با این تفاوت که قانونی برای محدود کردن اینکه کی و با کی می خوایم ازدواج کنیم وجود نداره. محدودیتی وجود نداره، شرایطی وجود نداره. و اینکه میگم ما تبدیل شدیم به فهیمه منظورم این نیست که فکر کنید فهیمه هستید پس خواهشاً نیاین بگین با اولیه می موندم چون ازش بچه داشتم، با دومیه می موندم چون رو فرم بود، با دومیه می موندم چون اولیه زیگیل داشت و... 

فرض کنید شما ازدواج می کنید و همسرتون ناپدید میشه و نمی دونید زنده ست یا مرده. با فرد دیگه ای آشنا میشین و می خواید ازدواج کنید (یا ازدواج کردین. باز هم میگم فرض کیند قانون در رابطه با ازدواج یا طلاق شما هیچ دخالتی نمی کنه و همه چیز فقط و فقط به نطر شماست. قانون نه مجبورت می کنه با کسی بمون، نه مجبورت می کنه از کسی جدا شو. شما صد درصد مختاری که فرد اول یا دوم رو انتخاب کنی) که یک دفعه همسر اول تون پیداش میشه. شما چه کار می کنید؟

فقط خواهش می کنم هر شخص این سوال رو برای جنسیت خودش جواب بده. یعنی:

خانوم ها؛... فرض کنید شما ازدواج می کنید و شوهرتون ناپدید میشه و نمی دونید زنده ست یا مرده. با فرد دیگه ای آشنا میشین و می خواید ازدواج کنید (یا ازدواج کردین. باز هم میگم فرض کنید قانون در رابطه با ازدواج یا طلاق شما هیچ دخالتی نمی کنه و همه چیز فقط و فقط به نطر شماست. قانون نه مجبورت می کنه با کسی بمون، نه مجبورت می کنه از کسی جدا شو. شما صد درصد مختاری که فرد اول یا دوم رو انتخاب کنید) که یک دفعه شوهر اول تون پیداش میشه.

آقایون؛... فرض کنید شما ازدواج می کنید و خانوم تون ناپدید میشه و نمی دونید زنده ست یا مرده. با فرد دیگه ای آشنا میشین و می خواید ازدواج کنید (یا ازدواج کردین. باز هم میگم فرض کیند قانون در رابطه با ازدواج یا طلاق شما هیچ دخالتی نمی کنه و همه چیز فقط و فقط به نطر شماست. قانون نه مجبورت می کنه با کسی بمون، نه مجبورت می کنه از کسی جدا شو. شما صد درصد مختاری که فرد اول یا دوم رو انتخاب کنید) که یک دفعه همسر اول تون پیداش میشه.

 چه کار می کنید؟

باز هم تاکید می کنم لطفا به حاشیه های نامربوط سریال نپردازید،لطفا سوالات مربوط به جنسیت خودتون (و نه جنس مخالف) رو پاسخ بدید و لطفا از به حاشیه بردن پست خودداری کنید و اگر نظری راجع به دیگر موارد ذکر شده در پست دارید محترمانه  بیان کنید.

ممنون 


برای مطالعه نظرات کاربران در این مورد، کمی پایین تر بروید یا اینجا را (کلیک-لمس) کنید.
خوشحال خواهیم شد اگر اطلاعات یا تجربیاتی که دارید را با ما در میان بگذارید
↓ کپی لینک این صفحه برای ارسال به دیگران ↓
↓ مطالب مشابه بیشتر در دسته بندی(های) زیر ↓ :
مسائل متفرقه (۷۵۸ مطلب مشابه)