با سلام ، خسته نباشید.

ببخشید یه سوالی داشتم که شدیدا ذهنمو به خودش مشغول کرده. لطف  کنید جواب بدید.

سوال:

امام صادق (ع) فرمود: درباره ی مردی که با زنی ازدواج کرد و از اول قصد نداشته مهر او را ادا کند فرمود؛ این شخص زناکار محسوب میشود. ( کافی/ج5/ص383)

خب با وجود این حدیث برای من این سوال پیش اومده که وقتی تو مراسم خواستگاری خانواده ی پسر میان و بعد از این که مورد پسند همدیگر قرار گرفتن میان مهریه تعیین میکنن قبلش حالا با هر قیمتی که  مهریه تعیین میشه  بعد میگن اصلا مهریه رو کی داده و کی گرفته و معمولا حتی در بعضی از مراسم های خواستگاری آقا دوماد هم موافق با این موضوع هست که کی مهریه رو داده و کی گرفته و اعتقاد داره که مهریه چیز دادنیی نیست.

اگر چیزی غیر از این بود که این همه مرد در جامعه مون نبود که مهریه ی خانومشون رو پرداخت نکردن. . اون وقت ازدواج این دختر و پسر باطل نیست ؟! بنابر سخن حدیث از نظر شرعی باطل نیست؟ چون تو حدیث گفته در صورتی که قصد پرداخت مهریه نباشه به این صورته که فرد زنا کرده!

و این که انگار این رسم شده تو کشورمون که مهریه چیز دادنی به زن نیست فقط یه حرفیه که زده میشه و تو سند ازدواج مینویسن که خالی از عریضه نباشه.

**من درست فکر میکنم؟

** اگر مردی مهریه ی خانومش رو پرداخت نکنه و بمیره تو آخرت دینی به گردنشه و باید جوابگو باشه یا خیر؟

**واقعا چند تا مرد اطرافتون میشناسید که مهریه ی خانومشون رو کامل  دادن؟

(به هر سه سوال جواب بدید.)

لطفا بهم کمک کنید تا مفهوم این حدیث رو متناسب با آداب و رسوم امروزی جامعه در رابطه با مهریه درست متوجه بشم.

با تشکر.


لطفا این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید ←
از کاربران محترم خانواده برتر در این پست ، (۴۳) نظر تائید شده است، برای مطالعه نظرات یا کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
مسائل اعتقادی (۱۱۶۰ مطلب مشابه) احکام زناشویی (۲۳ مطلب مشابه) مهریه (۱۰۷ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج