سلام

شاید از دوست و آشناهایی که مدتی در خارج از کشور زندگی کردن شنیدین که مردم کشورهای غربی، در موارد قابل توجهی از ما اخلاقی تر زندگی میکنند. برای مثال کمتر دروغ میگن، کمتر غیبت میکنن، کمتر ریا کاری میکنند، رشوه کمتر میدهند و میگیرند و امثالهم.

اگر چه ما نباید تنها یک بخش از واقعیت رو ببینیم و سیاه نمایی کنیم، اگر انصاف رو رعایت کنیم متقابلا مواردی هم هست که وضعیت ما از اونا بهتره. اما الان موضوع بحث من معطوف به مواردیست که اونها وضعیت مناسب تری نسبت به ما دارند.

با این توضیحات سوال مشخص من اینه که چه عاملی سبب شده غربی ها ( به گفته کسانی که سابقه زندگی در اونجا رو داشته اند) در بسیاری از موارد ( از جمله مواردی که نام بردم ) از ما اخلاقی تر زندگی کنند.

این در حالی هست که اروپائیان عقاید دینی و مذهبی بسیار ضعیف تری نسبت به ما دارند و در نتیجه انگیزهای مذهبی در کنش و واکنش های اخلاقی اون ها چندان دخیل نیست. این رو مقایسه کنید با شرایط کشور خودمون که قائدتا به دلیل مذهبی بودن و وجود این همه توصیه های اخلاقی که در دین مون موجود هست میبایست انگیزه بسیار بیشتری برای اخلاقی زیستن داشته باشیم.

این سوال برای من بوجود اومده که چرا با این تفاسیر اون ها در موارد بسیاری نسبت به ما اخلاقی ترند؟ نظر شما چیست ؟ خوشحال میشم نظر شما رو بدونم. ممنون.

"ارسلان"


مردم در مورد این موضوع (۹۲) نظر داده اند، برای مشاهده بخش نظرات کمی پایین تر بروید
↓ در مورد این موضوع بیشتر بخوانید ... ↓ :
مسائل اجتماعی روز جامعه (۴۴۹ مطلب)

این مطلب برای شما مفید بود؟ بله خیر