با سلام خدمت کاربران گرامی

همان طور که مستحضر هستید از سال 90 اتفاقاتی در کشور رخ داد، نرخ ارز به طور عجیب و غریبی بالا رفت ، و به طبع آن ارزش پول ملی به همان میزان کاهش یافت ، از طرفی دیگر تورم افسار گسیخته ای بر اقتصاد کشور سایه انداخت و تا به امروز نیز ادامه دارد. علل فراوان داخلی و خارجی برای این اوضاع آورده شده است که بررسی این علل و عوامل خود نیازمند بحث دیگری است.

وقتی در چنین اوضاعی که نرخ ارز افزایش می یابد از ارزش پول ملی کاسته می شود ، کشور هایی مانند کشور ما که اقتصاد آن شدیداً وابسته به واردات کالاست، لطمه ای که از این افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش ریال می بیند صد چندان می شود .

همه این ها به جای خود ، از چند دهه پیش رویه و فرهنگ غلطی مبنی بر خرید کالای خارجی در بین ایرانیان شکل گرفت که یکی از علل آن تفاخر و چشم و هم چشمی ما مردم بود ولی مهمترین علت علاقه به خرید کالای خارجی ، کیفیت بسیار پایین محصولات وطنی بود ، از طرفی همان شرایط اقتصادی مذکور به تولید کننده ایرانی تحمیل شد و باعث افزایش هزینه تولید و کاهش بیش از پیش کیفیت کالای ساخت داخل شد .

حال در طی چند دهه گذشته دولت کمکی که به جوانان در مورد ازدواج می کند در غالب تسهیلات و وام ازدواج مبلغ این وام در طی سالیان مختلف بیشتر شده و از یک میلیون تومان در سال 1389 برای هر نفر به تدریج افزایش یافت و به 10 میلیون تومان در سال 95 برای هر نفر ( بیست میلیون برای هر زوج رسید ) ولی این مبلغ هم نتوانست تاثیر چشم گیری بر روی قدرت خرید زوج ها و خانواده هایشان و  تسهیل ازدواج جوانان بگذارد ( مردمی که به دلایل مذکور راغب خریدن کالای خارجی هستند )

حال پیشنهاد بنده این است که دولت به جای دادن این بیست میلیون تومان به مردم ، این مبلغ را به صورت بلاعوض در اختیار کارخانه های تولید کننده لوازم خانگی قرار دهد ، و این واحد ها را ملزم کند که محصولاتی مشابه با کیفیت محصولات خارجی تولید کند و نظارت های سفت و سختی بر این واحد های تولید کننده اعمال کند.

فرضاً تولید یک یخچال فریزر داخلی مشابه با کیفیت نوع کره ای آن در داخل کشور حدود 5 میلیون تومان برای کارخانه ایرانی آب می خورد ، و تولید همان کالا با کیفیت پایین 2 میلیون  برای شرکت هزینه دارد، حال برای تولید جنس با کیفیت، مردم همان مبلغ دو میلیون را بدهد و سه میلیون ما به التفاوت را دولت ( از همان محل وام ازدواج ) به تولید کننده پرداخت کنند. با این روش هم نرخ ارز تاثیر کمتری بر اجناس و کالا ها در این حوزه از صنعت می گذارد و هم مردم کالای ایرانی را با اطمینان خاطر و قیمت بسیار کمتری از مشابه خارجی آن خریداری می کنند.

این یک نظر شخصی است که ممکن است در عمل با موانع و چالش های زیادی رو به رو باشد یا در جایی نیاز به اصلاح و چکش کاری داشته باشد. از دوستان خواهش مندم بنده را از نظرات  ارزشمند خود محروم نکنند ، شاید این پیشنهاد و نظرات اصلاحی شما عزیزان ، طی نامه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال و احتمال قانونی شدن آن و الزام به اجرای آن از طرف دولت وجود داشته باشد.


کاربران محترم خانواده برتر در مورد پست (پیشنهادی برای کاهش تاثیر نرخ ارز بر تولیدات داخلی با وام ازدواج) ، (۸) نظر داده اند، برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
جهت اطلاع مسئولین (۱۵ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی پرده بکارت درد دل های پسران تناسب اندام آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج عشق