سلام
با خوندن بعضی سوال و جواب ها در خانواده برتر به نکته ای پی بردم و اون اینکه بعضی از دوستان از در مورد درونگرایی اظهار ناراحتی می کنند که اصلاً مشکل و ایراد نیست.
یکی از اون مباحث که توی دو سه تا پست باهاش رو به رو شدم، مسئله درونگرایی هستش. چندین پست با این موضوع در وبلاگ موجوده و آخرین مورد هم دوستی بود که اظهار می کرد از مسافرت بدش میاد. بنده چون مدرس شخصیت شناسی هستم خواستم چند نکته رو خدمت دوستان عزیز وبلاگ بیان کنم.

نکته اول : درونگرایی نه عیبه و نه بیماری

درونگرایی و برونگرایی دو تا ترجیح شخصیتی هستند یه چیزی شبیه به چپ دست بودن و راست دست بودن. این موضوع تا حد زیادی خارج از اراده انسانه. از نظر روانشناسی هم وراثت توی این قضیه مهمه و هم محیط و منظور از محیط هم بیشتر دوران نوزادی و کودکیه که ناخودآگاه ما تقریباً شکل میگیره. پس این موضوع نه عیبه و نه بیماری. اما تعداد انسان های برونگرا بیشتر از درونگراهاست.

نکته دوم: درونگرایی با خجول بودت متفاوته

خجول بودن و ناتوانی در اظهار نظرات یک عیبه. دیگه مثل چپ دست بودن و راست دست بودن نیست. خجول بودن و نبودن مثل خوش خطی و بدخط بودنه. خجول بودن بد و خجول نبودن خوبه. اما ربطی به درونگرایی نداره. یعنی هیچ تلازمی بینشون برقرار نیست. برونگراها هم میتونن خجول باشند. اما این موضوع که میل به خجول شدن در درونگراها بیشتره واقعیت غیر قابل انکاریه.

نکته سوم: درونگراها عمیق تر و متمرکزترند

درونگراها در تمرکزکردن موفق تر هستند چون آستانه تحریک بالاتری دارند. در عوض برونگراها به هر محرک بیرونی به سرعت بیشتری پاسخ میدن. مثلاً فرد برونگرا داره با تو صحبت می کنه. یه دفعه تلویزیون یه برنامه جالب نشون میده. حواسش پرت میشه و میگه ببین فلان موضوع چقدر جالبه. همزمان به بچه اش هم میگه کمتر سر و صدا کن و ....

نکته چهارم: جامعه به درونگراها نیاز داره

نمی خوام توضیح زیادی در این باره بدم فقط  چند تا مثال می زنم.

- یه برنامه نویس کامپیوتر اگه درونگرا باشه قطعاً یک قدم از رقیب برونگراش جلوتره.

- شاید هیچ برونگرایی نمی تونست مثل انشتین به کنه قانون نسبیت پی ببره. کانت، نیچه، مارکس ، شکسپیر، ون گوک، یونگ، افلاطون، نیوتن و خیلی از دانشمندان بزرگ درونگرا بودن و ما داریم تاثیرات عمیقشون رو بر زندگیمون میبینیم.

- حافظ شیرازی دوست داشتنی ترین دورنگرای زندگی منه.

بعداً درباره برونگرایی براتون می نویسم.

"ben"

↓ مجموعه مطالب مرتبط ↓ :
مسائل پسران جوان (۱۳۷۳ مطلب)
مسائل دختران جوان (۲۲۰۶ مطلب)

کاربران خانواده برتر در مورد پست (درونگرایی عیب نیست. با درونگراها مهربان باشیم) ، (۳۹) نظر داده اند، برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید
↓اگر می خواهید این مطلب را به دوستان تان معرفی کنید یکی از شکلک های زیر را انتخاب بفرمائید↓