سلام
با خوندن بعضی سوال و جواب ها در خانواده برتر به نکته ای پی بردم و اون اینکه بعضی از دوستان از در مورد درونگرایی اظهار ناراحتی می کنند که اصلاً مشکل و ایراد نیست.
یکی از اون مباحث که توی دو سه تا پست باهاش رو به رو شدم، مسئله درونگرایی هستش. چندین پست با این موضوع در وبلاگ موجوده و آخرین مورد هم دوستی بود که اظهار می کرد از مسافرت بدش میاد. بنده چون مدرس شخصیت شناسی هستم خواستم چند نکته رو خدمت دوستان عزیز وبلاگ بیان کنم.

نکته اول : درونگرایی نه عیبه و نه بیماری

درونگرایی و برونگرایی دو تا ترجیح شخصیتی هستند یه چیزی شبیه به چپ دست بودن و راست دست بودن. این موضوع تا حد زیادی خارج از اراده انسانه. از نظر روانشناسی هم وراثت توی این قضیه مهمه و هم محیط و منظور از محیط هم بیشتر دوران نوزادی و کودکیه که ناخودآگاه ما تقریباً شکل میگیره. پس این موضوع نه عیبه و نه بیماری. اما تعداد انسان های برونگرا بیشتر از درونگراهاست.

نکته دوم: درونگرایی با خجول بودت متفاوته

خجول بودن و ناتوانی در اظهار نظرات یک عیبه. دیگه مثل چپ دست بودن و راست دست بودن نیست. خجول بودن و نبودن مثل خوش خطی و بدخط بودنه. خجول بودن بد و خجول نبودن خوبه. اما ربطی به درونگرایی نداره. یعنی هیچ تلازمی بینشون برقرار نیست. برونگراها هم میتونن خجول باشند. اما این موضوع که میل به خجول شدن در درونگراها بیشتره واقعیت غیر قابل انکاریه.

نکته سوم: درونگراها عمیق تر و متمرکزترند

درونگراها در تمرکزکردن موفق تر هستند چون آستانه تحریک بالاتری دارند. در عوض برونگراها به هر محرک بیرونی به سرعت بیشتری پاسخ میدن. مثلاً فرد برونگرا داره با تو صحبت می کنه. یه دفعه تلویزیون یه برنامه جالب نشون میده. حواسش پرت میشه و میگه ببین فلان موضوع چقدر جالبه. همزمان به بچه اش هم میگه کمتر سر و صدا کن و ....

نکته چهارم: جامعه به درونگراها نیاز داره

نمی خوام توضیح زیادی در این باره بدم فقط  چند تا مثال می زنم.

- یه برنامه نویس کامپیوتر اگه درونگرا باشه قطعاً یک قدم از رقیب برونگراش جلوتره.

- شاید هیچ برونگرایی نمی تونست مثل انشتین به کنه قانون نسبیت پی ببره. کانت، نیچه، مارکس ، شکسپیر، ون گوک، یونگ، افلاطون، نیوتن و خیلی از دانشمندان بزرگ درونگرا بودن و ما داریم تاثیرات عمیقشون رو بر زندگیمون میبینیم.

- حافظ شیرازی دوست داشتنی ترین دورنگرای زندگی منه.

بعداً درباره برونگرایی براتون می نویسم.

"ben"

مرتبط با درونگرایی و برونگرایی :

رابطه درونگرایی و میل جنسی

ازدواج دختر برونگرا با پسر درونگرا

نامزدم حالت درونگرایی داره حرف هاش رو به زبون نمی تونه بیاره

تجربیات شما در مورد نحوه رفتار با همسر درونگرا

چطور از حالت درونگرایی خارج بشم ؟

خانم های درونگرا دوست دارن شوهرشون هم درونگرا باشه ؟

دختری درونگرا هستم ولی مادرم به زور میخواد منو یه آدم اجتماعی کنه

درونگراها براتون نیروی دافعه دارن؟

درونگرا بودن مرد در زندگی زناشویی تاثیر منفی داره ؟

چگونگی تبدیل یه انسان درونگرا به برونگرا و اجتماعی

ویژگی های مثبت افراد درون گرا و چند سوال

آیا درونگرا بودن و گرم مزاجی با هم ارتباط دارند ؟نکته مهم در مورد باز نشدن لینک های پیشنهادی:
در صورتی که لینک های بالا و یا سایر لینک های خانواده برتر،برای شما باز نشدند، دوستانی که با رایانه بازدید کننده هستند روی لینک مربوطه راست کلید کنند و دوستانی هم که با گوشی و تبلت از وبلاگ بازدید می کنند لینک مربوطه را 2 ثانیه لمس کنند، در ادامه اگر گزینه باز شدن در صفحه جدید را انتخاب شود لینک مربوطه برای شما نمایش داده می شود
آموزش رفع دائمی این مشکل حل مشکل باز نشدن لینک ها
کاربران محترم خانواده برتر در مورد پست (درونگرایی عیب نیست. با درونگراها مهربان باشیم) ، (۳۹) نظر داده اند، برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید یا اینجا (کلیک-لمس) کنید.
↓ موضوعات مرتبط ↓ :
مسائل پسران جوان (۱۴۷۶ مطلب مشابه) مسائل دختران جوان (۲۳۲۵ مطلب مشابه) مسائل درونگراها (۲۹ مطلب مشابه)
↓ موضوعات پربیننده و منتخب ↓ :
ابراز علاقه دختر به پسر نیاز جنسی دختران نیاز عاطفی دختران دختران مجرد 30+ سال پسران مجرد 30+ سال آموزش های شوهرداری آموزش های زن داری دوستی به قصد ازدواج مشورت در ازدواج خانم ها ازدواج موفق دکتر فرهنگ دوران عقد مسائل زناشویی درد دل های پسران آموزش ترک خودارضایی آموزش کنترل فشار جنسی مسائل خانم های چادری فشار جنسی قبل از ازدواج