سلام

باید و نبایدهای رابطه‌ی جنسی
(نگاه فقهی گذرا به احکام همبستری)

دین اسلام که شریعت کامل و شاملی برای حیات بشر دارد و به تمامی نیازهای بشر که امروزه دانشمندان طبقه‌ بندی کرده‌اند پرداخته است و زاویه‌ های مختلط زندگی بشر را نیز بی‌برنامه نگذاشته‌اند.

رابطه‌ی جنسی در اسلام در دو امر حصر شده است:

{الذین هم لفروجهم حافظون * إلا على أزواجهم أو ما ملکت أیمانهم} (سوره‌ی مؤمنون و معارج)

امروزه با توجه به توافقات بین‌الملل هیچ کنیزی وجود ندارد، بنابراین تنها راه «ازدواج» باقی می‌ماند.

اما به نبایدها برسیم:

1) رابطه‌ی جنسی در زمان حیض:

به اجماع فقهاء، رابطه‌ی جنسی در زمان حیض حرام است و در این مدت نباید ارتباط رخ جنسی رخ دهد (بقره: 222)

البته این به معنای دوری از زن نیست؛ در ادیانی مانند دین زرتشت، زنان در ایام عادت ماهانه ترک می‌شدند و تمامی جسم آنان نجس پنداشته می‌شد، و از فاصله‌ی دور غذا را به آن زن بینوا پرتاب می‌کردند، مبادا سبب پلیدی آنان شود! اما در فقه اسلامی مرد می‌تواند در این مدت کنار همسرش باشد و با خوش‌رفتاری در کنار او بماند تا این مدت سپری شود، همان‌گونه که پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) با همسران خود چنین بوده‌اند. (وسائل الشیعة، 2/323؛ صحیح البخاری، 1/67)

2) رابطه‌ی جنسی از پشت:

جمهور فقهای شیعه این عمل را «مکروه» دانسته‌اند و غالب فقه های اهل سنت حکم به «حرام» بودنش داده‌اند. علاوه بر ضررهایی که بر سلامتی خانم در این عمل می‌تواند واقع شود، از دیدگاه بهداشتی نیز بی‌خطر نیست و همچنین بسیاری از اهل علم آن را «خلاف ادب» دانسته‌اند، و باید توجه داشت که این موضع اصلاً و ابداً برای رابطه‌ی جنسی ساخته نشده است، و اگر این طور بود، ساختمان آن مانند آلت جنسی می‌بود تا مانند واژن خاصیت انبساط بسیار داشته باشد و خود را با آلت مردانه وفق دهد!

3) رابطه‌ی جنسی از دهان:

فقهای اهل سنت در این رابطه دو دیدگاه دارند:

الف. حکم به نجس‌بودن منی (قول مالک و ابی حنیفه)

ب. حکم به طهارت منی (قول شافعی و احمد)

اما فقهای شیعه منی را «نجس» می‌دانند و لازم به تذکر است که از دیدگاه قائلین به طهارت منی، مذی نجس است و امکان خلط منی و مذی وجود دارد، برای همین مسئله‌ی بلعیدن منی کاملاً منتفی است.

همچنین مجرد مکیدن آلت تناسلی محل اختلاف است؛ گروهی در صورت عدم اصابت نجاسات (برای مثال اگر از کاندوم استفاده گردد) آن را جائز و گروهی دیگر آن را خلاف ادب و ... دانسته‌اند.

به هر حال هیچ شکی نیست که مرد حق ندارد همسر خود را به چنین عملی مجبور سازد، زیرا این عمل از روابط متعارف نیست و بدون رضایت هر دو طرف به هیچ عنوان نباید انجام شود.

نگارنده: محمد شاه


برای مشاهده ی نظرات مردم در این مورد کمی پایین تر بروید
موضوعات مرتبط - با کلیک روی کادر یا کادرهای زیر مطالب بیشتری را در این مورد خواهید دید :
راهنمای زوج های جوان مسائل زناشویی خانم ها مسائل جنسی دوران عقد راهنمای شب زفاف مسائل زناشویی آقایان مطالب کاربران در مورد رابطه جنسی