به نام خدا

خوب امیدوارم دکترای عزیز جواب بدن .
سوال) ١٧ سال فیکس دارم یعنی یه ماه بعد تازه تولدمه ، پسر هستم با قد ١٧١ 
در صورت ورزش مداوم چون بارفیکس ، طناب زدن و دوچرخه سواری و هم چنین تغذیه مناسب و مصرف ماهی، سبزیجات، پروتئین و خواب درست تا پایان بیست سالگی که اخرین مهلت رشد قد در پسران هست ،قدم به ١٨٢ میرسه ؟ 
با تشکر

پاسخ مرحومه آیدا :
سلام
ببینید نمیشه دقیقا تخمین زد که در آینده آیا رشد قدی شما مطابق با عدد ایده آل تون هست یا خیر ،چون در این مساله پارامترهای متفاوتی دخالت دارن :
ژنتیک ، قد پدر و مادر و یا میانگین قد هر دو ، تغذیه،  ورزش و خواب کافی ( معمولا تا قبل از بسته و استخوانی شدن صفحات اپی فیزیال (صفحات رشد) که ماکسیمم زمان برای حفظ ماهیت غضروفی اون در پسران اغلب بین 18 تا 20 سال میباشد تاثیر گذار است و تا دو سال بعد از اتمام بلوغ و با شرایط بسیار کند تر ممکن است ادامه داشته باشد .) ، عملکرد نرمال تیروئید ، مصرف 2 تا 3 لیوان شیر ، خرما ، سفیده ی تخم مرغ ، میگو ،سویا ،کنجد و مشتقات اون ، خواب در ابتدای شب و سحر خیزی ، استفاده از مکمل های زینک - کلسیم- گلایسین ،نیاسین، منیزیوم ، ویتامین k ، ویتامین d  ، ویتامین a  ،ویتامین  b12  زیر نظر پزشک ، عدم استفاده از مکمل های مورد استفاده در بدن سازی از قببیل Sustanon و استروئید و ... ( سبب تسریع در بسته شدن صفحات رشد میشه ) . عدم زیاده روی در مصرف شیرینی جات و غذای چرب مخصوصا با فاصله ی زمانی کوتاه قبل از خواب ، عدم انجام خودارضایی و پرهیز قرار گرفتن در فضای تحریک آمیز ، تمرینات کششی و نرمشی شامل موارد زیر هم میتونه بهتون کمک کنه ؛
به پشت بخوابید و تصور کنید که یک جعبه را با کف پای راست فشار می‌‌دهید. تا 5 بشمارید، همین کار را با پای چپ انجام دهید و بر روی شکم بخوابید و همین ورزش را تکرار کنید
به پشت بخوابید و زانوهایتان را تا سینه بالا بیاورید. آنها را با دست گرفته، بکشید، در همان زمان با انجام بازدم ماهیچه‌های شکم را به داخل بکشید و در ادامه در حالی که پاها را صاف می‌‌کنید نفس بکشید و هوا را از طریق بینی به داخل ریه وارد نمایید.
و ...

برای مشاهده ی نظرات مردم در این مورد کمی پایین تر بروید
↓ در مورد این موضوع بیشتر بخوانید ... ↓ :
مسائل پسران جوان (۱۰۰۳ مطلب) مطالب مرحومه آیدا (۴۴ مطلب)