سلام

یکی از موضوعات مهم در ازدواج تعیین میزان مهریه ی دختر هستش . تا حالا پست های متعددی در مورد مهریه در خانواده برتر ارسال شده و بحث های متنوعی هم صورت گرفته . حدیث مورد بحث امروز در مورد یکی از اثرات مهریه های سنگین هستش .

توجه داشته باشید که قصد نداریم در مورد تعداد سکه یا ... بحث کنیم ، سنگین بودن مهریه برای افراد متفاوته ، ممکنه برای یک پسر 5 سکه هم سنگین تلقی بشه ، پس بحث ما در مورد میزان مهریه نیست . همین طور نمی خوایم دلایل تعیین مهریه ی بالا رو ردیف کنید مثلا این که دختر از ترس طلاق بخواد مهریه سنگین تعیین کنه و ... .

حضرت علی علیه السلام فرمودند که مهریه سنگین باعث کدورت و دشمنی خواهد شد  ؛

امام على  علیه  السلام  :
لا تُغالوا فى مُهورِ النِّساءِ فَیَکونَ عَداوَةً ؛

امام على  علیه  السلام  :
مهریّه هاى زنان را سنگین نگیرید، که باعث کدورت و دشمنى مى شود.

مکارم الاخلاق، ص 237

موضوع اصلی و مورد بحث این پست اینه که این کدورت و دشمنی از چه طریقی دامن ما رو میگیره ؟! ممکنه خانمی بگه مهریه ی من 2000 سکه است ولی شوهرم با من دشمن نشده !

آیا کدورت و دشمنی می تونه در دل کسی به غیر از شوهر این خانم ایجاد بشه ؟! مثلا شما مهریه تون رو 1000 سکه در نظر میگیرید ، شوهر شما هم میپذیره و با هم خوش و خرم زندگی می کنید ، بعدش مثلا دختر همسایه ، دختر خاله و ... به خاطر چشم هم چشمی به خواستگارش سخت میگیره ، طبیعتا خواستگار اون دختر نسبت شما کینه به دل میگیره و چه بسا بخواد به شما ضربه هم بزنه و خوشبختی شما رو به خطر بندازه ، چون دختر مورد علاقه ش ، شما رو الگو قرار داده ! و اون نمی تونه از پس قبول مهریه ی بالا بر بیاد .

این طوری هم میشه به ماجرا نگاه کرد ؟


شرایط شرکت در سلسه بحث های تفکر در احادیث و روایات :

سلسله بحث های تفکر در احادیث و روایات معتبر در زمینه خانواده


↓ مجموعه مطالب مرتبط ↓ :
مهریه (۸۷ مطلب)
تفکر در احادیث و روایات (۱۸ مطلب)

کاربران خانواده برتر در مورد پست (مهریه های سنگین باعث کدورت و دشمنی می شود) ، (۳۴) نظر داده اند، برای مطالعه نظرات کمی پایین تر بروید